Core Management Team (CMT)

  • Mr J Hodgson BA
    Head Master
  • Mr I Silk BA
    Headmaster (Prep School)
  • Dr D Koch BA DPhil
    Vice Master
  • Mr S Baldock MA
    Deputy Head (Academic)
  • Mr W Montgomery BSc
    Assistant Head (Teaching & Learning)
  • Mr J Tomlinson MA FCA
    Interim Bursar
  • Mrs J Dickson BSc
    Director of Marketing and Communications
  • Mr H Maltby BA
    Director of Bedford School Association

Boarding Housemasters

  • Mr C Bury BA
    Senior Boarding Housemaster
  • Mr R Heale BSc
    Burnaby
  • Mr H Taylor BSc
    Pemberley
  • Mr C Fisher MA
    Phillpotts
  • Mr J Marriott BA
    Redburn
  • Mr R Midgley BA (Ed)
    Sanderson’s
  • Mr M Gracie BSc
    Talbot’s

Day Housemasters

  • Mr S Everitt MEng
    Ashburnham
  • Mr T Rooke BA MMus
    Bromham
  • Miss A Swallow BSc
    Crescent
  • Mrs F Whiteman BA MA
    Paulo Pontine
  • Mr L Holt BA
    St Cuthbert’s
  • Mr M Cassell BSc
    St Peter’s

Upper School Teaching Staff:

Academic Year Heads

  • Mrs R Wainwright BA MA
    Fourth Form
  • Mr B Rowland BA
    Remove Form
  • Mrs K Philpot BA
    Fifth Form
  • Mrs A Smith BA
    Sixth Form

Director of IB

  • Mr A Finch MA MA

Director of Digital LEARNING

  • Dr Albin Wallace FBCS, FRSA

careers & UCAS

  • Mrs M Lincoln BCom MEd TEFL*

General Education

  • Mrs M Lincoln BCom MEd TEFL*
  • Mr M Graham BA MA (Ed)
  • Mr N McCleery BA
  • Miss A Swallow BSc

School Chaplain

  • Mr N McCleery BA

Academic Support (ESOL & SpLD)

  • Miss T Thompson BA CELTA Dip SpLD – Specialist Teacher *
  • Ms J Darby DELTA – English as a Second Language Coordinator 
  • Mr D Dodgson BA MA DipTESOL TYLEC
  • Ms F Godber BA Cert SpLD – Specialist Teacher 
  • Mrs A Gordon CELTA – Specialist Teacher 
  • Mrs L Patel BA DELTA – Specialist Teacher 
  • Mr N Pieris MA CELTA MCollT MCCT – Specialist Teacher
  • Mrs L Saunders MA DELTA – Specialist Teacher 
  • Ms L Williams BA Cert SpLD – Specialist Teacher

Art

  • Mr M Croker BA *
  • Mr J Nicholl BA 
  • Mrs F Whiteman BA MA

Biology

  • Mr M Beale BSc MEd FRSB (Head of Science) *
  • Mr S Baldock MA FRSB
  • Mrs F Bell BSc
  • Ms J Mainstone BSc
  • Mr C Palmer BSc MA
  • Miss D Patel BSc
  • Miss A Swallow BSc

Chemistry

  • Mr S Knight BA *
  • Mr M Bridle BSc
  • Mr P Lumley-Wood BSc CChem MRSC
  • Mr K Peters MChem
  • Dr W Suthers BSc MSc PhD

Classics

  • Mr A Melvill BA *
  • Miss E Bassaly BA
  • Ms G Middleton BSc

Computer Science

  • Mr P Scullion BSc*
  • Dr Albin Wallace FBCS, FRSA

Design Technology

  • Mr I Armstrong BSc MSc *
  • Mr L Holt BA
  • Mr M Huddlestone BA
  • Mr G Waite MEng

Economics & Business Studies

  • Mr P Waterhouse BSc *
  • Mr C Bury BA
  • Mr M Cassell BSc
  • Mr R Heale BSc
  • Mrs M Lincoln BCom MEd TEFL
  • Mr H Taylor BSc

English

  • Mr N Hopton MA MEd *
  • Miss H Bassa BA
  • Mr A Grimshaw BA
  • Mrs K Philpot BA
  • Mrs A Smith BA
  • Mrs R Wainwright BA MA
  • Mrs R Quirighetti BA

Geography

  • Mr T Rees BSc *
  • Mr M Gracie BSc
  • Mr J Marriott BA
  • Mr W Montgomery BSc
  • Mr M Ruta BSc
  • Ms S Spyropoulos BA

History

  • Ms E Parcell BA *
  • Dr D Koch BA DPhil
  • Mr C Fisher MA
  • Mr M Graham BA MA (Ed)
  • Ms G Middleton BSc
  • Mr H Vann BA MA 

Library

  • Mrs L Harrison BSc UWA MCLIP *
  • Mrs F Kraus BSc
  • Mrs M Shirley BSc BEd

Mathematics

  • Miss R Jackson BSc*
  • Mr S Adams MPhys
  • Mr S Boul BSc MSc
  • Mr B Burgess BA (Ed)
  • Mrs T Harbinson BSc
  • Mr B Jones BSc
  • Mr D Major MMath
  • Miss L Owens BA BSc
  • Mr C Prior BSc
  • Mrs N Tekell-Mellor BSc
  • Mr K Thomson BSc
  • Mr R Watson MSc

Modern Languages

  • Mr F Graeff Dipl. Kfm (Head of German) *
  • Mr M Nicholson BA (Head of Spanish)
  • Mrs J Wahid MA ( Head of French)
  • Mr A Braithwaite BA
  • Dr A Chen MBA PhD
  • Mr M Dawson BA
  • Ms C Geneve MA
  • Miss J Law BA
  • Mr V Sánchez Jiménez BA MA
  • Mrs E Willard BA

Language Assistants

  • Miss G Campos
  • Miss A Heimhardt
  • Miss R Nemorin

Music

  • Mr J Sanders BA *
  • Mr B Bantock BMus PPRNCM
  • Mrs H Bantock BMus, MMus, ABRSM 
  • Mr C Brammeld MMus FTCL
  • Mr D Childs BMus
  • Mr A Groom BA, MA
  • Mr T Rooke BA MMus

Physical Education

  • Mr B Burgess BA (Ed) *
  • Mr R Midgley BA (Ed)
  • Mr J Hinkins, Director of Rugby
  • Mr S Mee BA, Director of Hockey
  • Mr P Mulkerrins, Director of Rowing
  • Mr G Steer BEd, Director of Cricket 
  • Mr T Brett, Sports Professional

Physics

  • Dr A Bates MSc PhD*
  • Mr M Crisp MEng
  • Mr S Everitt MEng
  • Mr G Green BSc MSc
  • Dr E Palmer MSci PhD
  • Mr A Watson MSci

Religious Education

  • Mr B Rowland BA*
  • Mr A Finch MA
  • Mr N McCleery BA (Chaplain)
  • Miss W Rattab BA

Theatre Studies

  • Mrs A Keylock BA, Head of Academic Drama
  • Mrs C Millington, BA, Teacher of Drama
  • Mr J Pharaoh BA, Theatre Manager
  • Mr M Leven MA, Assistant Theatre Manager
  • Mr D Baxter, Front of House Manager
  • Mr J Tearle, Theatre Technician
  • Miss F Fowler BA, LAMDA Teacher

Support Staff:

Administration Team

  • Head’s PA & Office Manager
    Miss S Lapidge
  • Secretary to Vice Master and Deputy Head Academic
    Miss G Elsby
  • Administration Assistant (Clerical)
    Mrs L Idle
  • Administration Assistant (Reception)
    Mrs D White
  • Administration Assistant (Sport)
    Mrs Kim Burr
  • Music Department Administrator
    Mrs H Moore
  • Reprographics & Administrative Assistant
    Miss K Jeffery

Bedford School Association

  • Director of Bedford School Association
    Mr H Maltby
  • OB Club Assistant Director
    Mrs G Worboys
  • Alumni Officer
    Miss C Policella
  • Bedford School Association Officer
    Mrs B Marshall

Bursary

  • Interim Bursar
    Mr J Tomlinson
  • Bursar’s PA
    Mrs Y Larrier
  • Bursary Administrator
    Miss K Whybrow
  • HR Manager
    Mrs A Smith
  • HR Assistant
    Miss A Bell
  • School Accountant
    Mrs A Quaile
  • Accounts Assistant
    Mrs T Aydin
  • Accounts Assistant
    Ms C Cosenza
  • Accounts Assistant
    Mrs H Kirchin

Estates

  • Deputy Bursar
    Mr S Pocock
  • Estates Officer
    Mrs C Saunders
  • Assistant Cleaning Services Manager
    Mr A Gravante
  • Maintenance Manager
    Mr S Fender
  • Head Groundsman
    Mr M Hallsworth
  • Head Porter
    Mr R Wood
  • Recreation Centre Manager
    Mr J Elworthy

Examinations

  • Examinations Officer
    Mrs D Martin-Merchant
  • Examinations Assistant
    Mrs S Craven

External Affairs

  • Registrar
    Mr R Midgley
  • Director of Admissions (Maternity Leave)
    Mrs A Steiger
  • Admissions Officer
    Mrs K Moule
  • Admissions Officer
    Mrs M Pearson
  • Admissions Officer
    Mrs C Southworth
  • Director of Marketing and Communications
    Mrs J Dickson
  • Communications Officer
    Mrs J Lock
  • Communications Officer
    Mrs M Alison 
  • Communications Assistant
    Ms H Essien
  • Marketing (Creative Content) Officer
    Mr M Lewis
  • Events Officer
    Mrs K Carter
  • Enterprises & Events Officer
    Mrs D Peters

IT

  • IT Director
    Mr P Drage
  • IT Support Manager
    Mr T Sears
  • MIS Support Engineer
    Mr R Jeffery
  • IT Systems Engineer
    Mr R Kalsi
  • Support Engineer
    Mrs D Engel
  • IT & Media Technician
    Mr D Simpson

Medical Centre

  • Lead School Nurse
    Mrs J Turner-Webb

Security

  • Head of Security
    RSM M Mellor
  • Security & Transport Supervisor
    Mr C Ansell

Technicians

  • Art Technician
    Miss K Churchill
  • Art Technician
    Miss M Moriuchi
  • Biology Technician
    Mrs K Shilton
  • Chemistry Technician
    Miss J Hallett
  • Physics Technician
    Miss D Hawthorne
  • Senior Biology Technician
    Mrs L Taylor
  • Senior Chemistry Technician
    Mrs S Tetsola
  • Senior Physics Technician
    Mr I Wardley