Core Management Team (CMT)

  • Mr J Hodgson BA
    Head Master
  • Mr I Silk BA
    Headmaster (Prep School)
  • Dr D Koch BA DPhil
    Vice Master
  • Mr S Baldock MA
    Deputy Head (Academic)
  • Mr W Montgomery BSc
    Assistant Head (Teaching & Learning)
  • Mr J Tomlinson MA FCA
    Interim Bursar
  • Mrs J Dickson BSc
    Director of Marketing and Communications
  • Mr H Maltby BA
    Director of Bedford School Association

Prep School Senior Leadership Team (SLT)

  • Mr I Silk
    Headmaster
  • Mr J Egan
    Deputy Head
  • Mrs R Stratton (Maternity Leave)
    Assistant Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead, English, Maths 
  • Mrs J Christian
    Assistant Head (Teaching and Learning)
  • Mr M Mallalieu
    Assistant Head (Extra Curricular), Head of Science
  • Mrs K Faulkner
    Head of Operations, Head of Modern Foreign Languages
  • Mr D Maitland
    Head of Y3 and Y4, Acting Pastoral Head for Y3-Y5

School Chaplain

  • Mr N McCleery BA

pREP sCHOOL TEACHING STAFF

Year 3

  • Mrs N Carrington
    Head of Y3
  • Miss J Hone
    Enrichment Coordinator Y3 and Y4
  • Mr A Whitbread
    Housemaster of Harpur

Year 4

  • Mr D Maitland
    Head of Y3 and Y4
  • Mrs A Medd
  • Miss P Oakley
    Housemaster of Howard
  • Mrs L Valentino

Year 5

  • Mr D Affleck
    Head of Y5, Head of English
  • Mrs F Brown
    History, RE
  • Mr E McGregor
    RE
  • Mr S Roberts
    English
  • Mrs D Rossington
    Head of Academic Support

Year 6

  • Mr E Loader
    Head of Y6, Acting Pastoral Head of Y6-Y8, Head of Personal Development, Geography
  • Mrs E Chaillou-Kindred
    French, German 
  • Mrs K Lee
    Head of Maths
  • Mrs J Leeson
    Maths
  • Mr P Milton
    Head of Computer Science, Maths, Science

Year 7

  • Mr M Allen
    Head of Y7, Science, Housemaster of Bunyan
  • Miss E Goodman
    Head of Geography
  • Mrs A Gordon
    ESOL/Spanish
  • Mr R Heaney
    Science, German
  • Mr S Phillips
    Director of Sport, PE

  • Mrs A Travis
    Maths

Year 8

  • Mrs S Loader
    Head of Y8, French
  • Mrs M Aldridge
    Head of DT, Housemaster of Whitbread
  • Ms I Bowis
    DT, English
  • Mrs K Faulkner
    Head of Operations, Head of Modern Foreign Languages
  • Mr J Hooley
    Head of Drama, English
  • Mrs R Badhan
    Head of History, Enrichment Co-ordinator Y5-Y8

Other Teaching Staff without Tutor Groups

  • Mr S Lincoln
    Boarding Housemaster, Head of PE, Acting Designated Senior Leader for Safeguarding 
  • Mrs E Bell
    Speech and Drama Coordinator
  • Ms M Comani
    French, Latin
  • Ms A Diego Iverson
    Speech and Drama 
  • Mrs J Gedye
    Head of Curriculum Music
  • Mrs F Godber
    Academic Support
  • Mr A Groom
    Musician in Residence
  • Mr S Guest
    PE
  • Mr J Lee
    Geography
  • Mrs R Osborne
    Maths
  • Mrs L Patel
    Academic Support
  • Mr S Rawlings
    Speech and Drama
  • Mrs R Russell
    Art
  • Mrs S Silk
    English
  • Mr P Studd
    Head of Art
  • Miss T Thompson
    Academic Support
  • Mr A Wallace
    Director of Digital Learning, English
  • Miss L Williams
    Head of RE, Academic Support

Library

  • Mrs A Lumley-Wood
    Librarian

Support Staff: 

Administration Team

  • Miss P Brown
    Headmaster’s PA
  • Mrs J Curtis
    School Receptionist/Secretary
  • Mrs L Johnson
    School Secretary
  • Mrs T Tindall
    School Receptionist/Secretary

Technicians

  • Mr M Roberts
    Science Technician
  • Mr T Walker
    Art Technician

Matrons/Supervisors

  • Mrs S Horne
    Day Matron
  • Mrs A Brattle 
    Late Room Supervisor
  • Mrs J Nicholson
    Day Matron
  • Mrs L Wellard
    Day Matron

Bedford School Association

  • Mr H Maltby
    Director of Bedford School Association
  • Mrs G Worboys
    OB Club Assistant Director
  • Miss C Policella
    Alumni Officer
  • Mrs B Marshall
    Bedford School Association Officer

Bursary

  • Mr J Tomlinson
    Interim Bursar
  • Mrs Y Larrier
    Bursar’s PA
  • Miss K Whybrow
    Bursary Administrator
  • Mrs A Smith
    HR Manager
  • Miss A Bell
    HR Assistant
  • Mrs A Quaile
    School Accountant
  • Mrs T Aydin
    Accounts Assistant
  • Ms C Cosenza
    Accounts Assistant
  • Mrs H Kirchin
    Accounts Assistant

Estates

  • Mr S Pocock
    Deputy Bursar
  • Mrs C Saunders
    Estates Officer
  • Mr A Gravante
    Assistant Cleaning Services Manager
  • Mr S Fender
    Maintenance Manager
  • Mr M Hallsworth
    Head Groundsman
  • Mr R Wood
    Head Porter
  • Mr J Elworthy
    Recreation Centre Manager

External Affairs

  • Mr R Midgley
    Registrar
  • Mrs A Steiger
    Director of Admissions
  • Mrs K Moule
    Admissions Officer
  • Mrs M Pearson
    Admissions Officer
  • Mrs C Southworth
    Admissions Officer
  • Mrs J Dickson
    Director of Marketing and Communications
  • Mrs J Lock
    Communications Officer
  • Mrs M Alison
    Communications Officer
  • Ms H Essien
    Communications Assistant
  • Mr M Lewis
    Marketing Officer (Creative Content) 
  • Mrs K Carter
    Events Officer
  • Mrs F Pearce
    Enterprises & Events Officer

IT

  • Peter Drage
    IT Director
  • Peter Giles
    IT Support Manager
  • Richard Jeffery
    MIS Support Engineer
  • Raj Kalsi
    IT Systems Engineer
  • Denise Engel
    Support Engineer
  • David Simpson
    IT & Media Technician

Medical Centre

  • Mrs J Turner-Webb
    Lead School Nurse

Security

  • RSM M Mellor
    Head of Security
  • Mr C Ansell
    Security & Transport Supervisor