Core Management Team (CMT)

  • Mr J Hodgson BA
    Head Master
  • Mr I Silk BA
    Headmaster (Prep School)
  • Dr D Koch BA DPhil
    Vice Master
  • Mr S Baldock MA
    Deputy Head (Academic)
  • Mr S Holliday B.Bus, MBA, MBR, CA
    Bursar
  • Mr W Montgomery BSc
    Director of Teaching & Learning
  • Mr R Garrett BA
    Director of Bedford School Association

Prep School Senior Leadership Team (SLT)

  • Mr I Silk
    Headmaster
  • Mr J Egan
    Deputy Head, Acting Head of Maths
  • Mrs R Stratton
    Assistant Head (Pastoral), Designated Safeguarding Lead, English, Maths 
  • Mr M Mallalieu
    Assistant Head (Extra Curricular), Head of Science
  • Mrs K Faulkner
    Head of Operations, Head of Modern Foreign Languages
  • Mrs J Christian
    Head of Academic Improvement
  • Mr D Maitland
    Head of Y3 and Y4

School Chaplain

  • Mr N McCleery BA

pREP sCHOOL TEACHING STAFF

Year 3

  • Mrs N Carrington
    Head of Y3
  • Miss J Hone
    Enrichment Coordinator Y3 and Y4
  • Mr A Whitbread
    Housemaster of Harpur

Year 4

  • Mr D Maitland
    Head of Y3 and Y4
  • Mrs A Medd
  • Miss P Oakley
    Housemaster of Howard
  • Mrs L Valentino

Year 5

  • Mr D Affleck
    Head of Y5, Head of English
  • Mrs M Aldridge
    Head of DT, Housemaster of Whitbread
  • Mrs F Brown
    History, RE
  • Mr S Roberts
    English
  • Mrs D Rossington
    Head of Academic Support

Year 6

  • Mr E Loader
    Head of Y6, Head of Professional Development, Geography
  • Miss E Chaillou
    French, German
  • Mrs J Leeson
    Maths
  • Mr P Milton
    Head of ICT, Maths, Science
  • Mr E McGregor
    RE

Year 7

  • Mr M Allen
    Head of Y7, Science, Housemaster of Bunyan
  • Mrs J Christian
    Head of Academic Improvement, Science
  • Miss E Goodman
    Head of Geography
  • Mrs A Gordon
    ESOL/Academic Support
  • Mr R Heaney
    Science, German
  • Mr S Guest
    PE, RE

  • Mrs A Travis
    Maths

Year 8

  • Miss S Portsmouth
    Head of Y8, French, Head of Speech and Drama
  • Ms I Bowis
    DT, ESOL
  • Mrs K Faulkner
    Head of Operations, Head of Modern Foreign Languages
  • Mr P Studd
    Head of Art
  • Mr J Hooley
    Head of Drama, English
  • Mrs R Badhan
    Head of History, Enrichment Co-ordinator Y5-Y8

Other Teaching Staff without Tutor Groups

  • Mr S Lincoln
    Boarding Housemaster, Head of PE
  • Mr Neil McCleery
    Chaplain
  • Mrs E Bell
    Speech and Drama
  • Ms M Comani
    French, Latin
  • Ms A Diego Iverson
    Speech and Drama 
  • Mrs J Gedye
    Head of Curriculum Music
  • Mrs F Godber
    Academic Support
  • Mr A Groom
    Composer in Residence
  • Mrs R Osbourne
    Maths
  • Mr S Phillips
    Director of Sport, PE
  • Mr S Rawlings
    Speech and Drama
  • Mrs R Russell
    Art
  • Mrs L Saunders
    ESOL, Academic Support
  • Mrs S Silk
    English
  • Mr A Wallace
    Director of Digital Learning, English
  • Miss L Williams
    Maths, Head of RE, Academic Support

Library

  • Mrs A Lumley-Wood
    Librarian

Support Staff: 

Administration Team

  • Miss P Brown
    Headmaster’s PA
  • Mrs J Curtis
    School Receptionist/Secretary
  • Mrs L Johnson
    School Secretary
  • Mrs T Tindall
    School Receptionist/Secretary

Technicians

  • Miss L Chessum
    Art Technician
  • Mr M Roberts
    Science Technician

Matrons/Supervisors

  • Mrs S Horne
    Day Matron
  • Mrs D Kane 
    Late Room Supervisor
  • Mrs J Nicholson
    Day Matron
  • Mrs L Wellard
    Day Matron

Bedford School Association

  • Mr R Garrett
    Director Bedford School Association
  • Mrs G Worboys
    OB Club Assistant Director
  • Miss C Policella
    Alumni Officer
  • Mrs A Saunders
    Foundation and Development Officer
  • Mrs B Marshall
    Bedford School Association Officer

Bursary

  • Mr S Holliday
    Bursar
  • Mrs Y Larrier
    Bursar’s PA
  • Miss L Resta
    Bursary Administrator
  • Miss K Whybrow
    Bursary Administrator
  • Mrs A Smith
    HR Advisor
  • Miss A Bell
    HR Assistant
  • Mrs A Quaile
    School Accountant
  • Ms C Cosenza
    Accounts Assistant
  • Mrs T Aydin
    Accounts Assistant

Estates

  • Mr S Pocock
    Deputy Bursar
  • Mrs C Saunders
    Health & Safety & Estates Officer
  • Mr A Gravante
    Assistant Cleaning Services Manager
  • Mr S Fender
    Foreman of Trades
  • Head Groundsman
    Mr M Hallsworth
  • Mr R Wood
    Head Porter
  • Mr J Elworthy
    Recreation Centre Manager

External Affairs

  • Mr R Midgley
    Registrar
  • Mrs A Steiger
    Director of Admissions
  • Mrs K Moule
    Admissions Officer
  • Mrs T Heeley
    Admissions Assistant
  • Mrs L Allen
    Admissions Assistant
  • Mrs J Dickson
    Head of Marketing and Communications
  • Mrs J Lock
    Communications Officer
  • Mrs M Alison
    Communications Officer
  • Ms H Essien
    Communications Assistant
  • Mr M Lewis
    AV & Media Technician
  • Mrs K Carter
    Events Officer
  • Mrs F Pearce
    Enterprises & Events Officer

Medical Centre

  • Mrs J Turner-Webb
    Lead School Nurse

Security

  • RSM M Mellor
    Head of Security
  • Mr C Ansell
    Security & Transport Supervisor